Poprawne stworzenie przygotówki to jedna z najczęstszych prac wykonywanych na obrabiarkach sterownych numerycznie. Poprawnie wykonana przygotówka posiada ściany boczne idealnie prostopadłe względem siebie oraz równoległe płaszczyzny górną i dolną. Przeczytaj ten artykuł by dowiedzieć się jak poprawnie wykonać przygotówkę tak by posiadała ona wszystkie wymagane kąty.
Przygotówka – błędna metoda wykonania
Najczęściej operator rozpoczyna pracę od odcięcia bloku aluminium od większego kawałka z zamiarem jego obróbki i wykonania kostki aluminium. Odcięty kawałek materiału ma poszarpane krawędzie, które nie są prostopadłe względem siebie. Dodatkowo powierzchnie górne i dolne posiadają krzywiznę co sprawia, że nie są one równoległe względem siebie.
Najpopularniejszą, a przy tym błędną metodą wykonania kostki aluminiowej jest jej wykonanie obróbki według poniższego schematu. Operator umieszcza odcięty na pile kawałek aluminium w imadle i w pierwszym kroku wykonuje planowanie górnej powierzchni. W drugim kroku materiał obracany jest na plecy i planowana jest dolna powierzchnia. Problem tkwi w tym, że po takich obu operacjach obie splanowane powierzchnie nie są równoległe względem siebie. Dzieje się tak dlatego, że materiał ściskany jest w imadle przez ścianki które, nie są prostopadłe do planowanej powierzchni bo były odcięte na pile. W rezultacie zamocowany element aluminiowy przekrzywia się i planowana druga powierzchnia nie jest równoległa z pierwszą. W następnych krokach powstały błąd powielany jest dla każdej z planowanych powierzchni, a otrzymana w ten sposób kostka aluminium nie jest prostopadłościanem.
Jak prawidłowo wykonać kostkę aluminiową?
By poprawnie wykonać prostopadłościan z aluminium musimy wprowadzić zasadę mocowania materiału tylko na powierzchniach które były już splanowane. Zasady tej nie stosujemy jedynie podczas pierwszego planowania płaszczyzny.
Pierwsze planowanie powierzchni
Po zamocowaniu kostki aluminiowej w imadle przystępujemy do planowania górnej powierzchni oraz wszystkich 4 boków. Boki planujemy na wysokość materiału, która wystaje ponad imadło. Taka operacja zapewnia nam to, że boki i górna powierzchnia będą ustawione pod kątem 90 stopni między sobą. Dodatkowo boki frezujemy z zostawionym nadmiarem materiału. W tym kroku zależy nam na złapaniu kąta a nie wymiaru docelowego ściany.
Drugi krok to planowanie dolnej powierzchni
W tym kroku obracamy kostkę materiału na plecy w celu wykonania płaszczyzny dolnej. Kostkę mocujemy w imadle na bocznych powierzchniach w miejscu gdzie były one już prze frezowane podczas wcześniejszego kroku. Takie mocowanie gwarantuje, że obecna podstawa kostki jest prostopadła do ścian na których zaciśnięto imadło a to z kolei zagwarantuje nam, że obecnie splanowana powierzchnia będzie idealnie równoległa do powierzchni dolnej i prostopadła do boków. W tym kroku wykonujemy już frezowanie CNC powierzchni górnej kostki na docelową głębokość.
Krok trzeci czyli obróbka powierzchni bocznych
Po wykonaniu powierzchni górnej i dolnej oraz zapewnieniu im równoległości możemy przejść do wykonania boków kostki. Materiał montujemy w imadle w taki sposób by złapany on został przez szczęki imadła na powierzchniach górnej i dolnej. W tym ustawieniu jedna z bocznych ścian będzie ścianą dolną tego ustawienia i to pod tą ścianę w miejscu, które było splanowane w kroku pierwszym możemy podłożyć płytki dystansowe gdyż wiemy, że ta powierzchnia jest idealnie prostopadła do reszty. Część tej powierzchni, która nie była jeszcze frezowana będzie zwisać w powietrzu w dolnej części imadła. Tak zamocowany blok materiału możemy prze frezować, uzyskując dokładny kąt prosty między ścianą boczną a płaszczyznami górną i dolną. Następnie obracamy kostkę i obrabiamy kolejny bok materiału, w tym przypadku ustalając już docelową grubość ściany. Powyższe operacje należy powtórzyć dla pozostałych dwóch ścian bocznych, które nie zostały jeszcze wykonane.
Podsumowanie sposobu stworzenia idealnego prostopadłościanu z aluminium
By wykonać kostkę aluminiową z możliwie dokładnymi kątami prostymi należy w pierwszej kolejności zapewnić prostopadłość między powierzchnią górna a elementami powierzchni bocznych. Następnie mocując materiał jedynie w miejscach, które były już obrabiane operator będzie wstanie zachować pożądane wartości geometryczne. Metoda, stosowana przez wielu operatorów, polegająca na obróbce jednej powierzchni i obrocie kostki nie zapewnia wysokich wartości prostopadłości wykonywanych ścian kostki.