Wyposażenie stanowiska do frezowania CNC

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że do świadczenia usług frezowania CNC lub po prostu do pracy na obrabiarce sterowanej numerycznie wystarczy wyłącznie maszyna oraz operator. Gdy jednak głębiej zastanowimy się nad tematem akcesoriów do frezowania CNC okaże się, że jest to szeroka pozycja znacznie ułatwiająca prace z maszyną CNC.

suwmiarka

Meble jako wyposażenie stanowiska CNC

Umeblowanie stanowiska do frezowania CNC może w znaczący sposób podnieść standard pracy operatora CNC i przyczynić się do efektywniejszej pracy gdyż wszystkie potrzebne podzespoły będą na swoim miejscu.

Duzy stół ustawiony w niewielkiej odległości spełni wiele ról: pozwoli na utrzymanie najbardziej potrzebnych narzędzi pod ręką, zapewni chwilowy magazyn narzędzi i materiału niezbędny do aktualnej obróbki.

Szafka zamykana na klucz jest kolejnym elementem wyposażenia stanowiska niezbędnym do pracy operatorowi CNC. Dzięki zamykanej szafce, operator ma kontrole nad stanem swoich narzędzi, frezów i przyrządów pomiarowych, które po schowaniu pod klucz na pewno nie znikną.

Stanowisko komputerowe. Operator dzięki takiemu stanowisku może w szybki sposób odnaleźć potrzebne w danej chwili informacje czy też otworzyć cyfrową dokumentację dostarczoną przez programistę.

Każde stanowisko CNC ponadto powinno być wyposażone w podstawowy pakiet ratunkowy, w skład którego powinna wchodzić apteczka i gaśnica. Dodatkowo na każdą halę produkcyjną powinien przypadać defibrylator.

Narzędzia niezbędne do pracy z frezarką CNC

Istnieje szereg narzędzi, które są niezbędne operatorowi do prawidłowej pracy z frezarką CNC.

Suwmiarka – pozwala na szybką i w miarę dokładną kontrole wykonanych elementów, przez co operator na bieżąco może wprowadzać korekty parametrów obróbki.

Mikrometr pozwoli na znacznie precyzyjniejszy pomiar kluczowych wymiarów detalu.

Imadło jest niezbędne w pracy każdego operatora CNC, pozwala na szybki montaż bloku materiału, co bardzo przyśpiesza seryjną produkcje elementów.

Płytki podporowe przeważnie dostępne jako zestaw wzorcowanych płytek o różnych wysokościach, stosuje się je w celu uniesienia obrabianego materiału ponad górną powierzchnie imadła, tak by cały obrabiany fragment detalu znalazł się ponad powierzchnią  imadła.

Czujnik krawędziowy pozwala na szybkie i precyzyjne bazowanie zamontowanego we wrzecionie materiału.

Sprężone powietrze jest wykorzystywane przez operatorów do usunięcia resztek materiałów z obrabianej części oraz pomaga w czyszczeniu maszyny dzięki wydmuchiwaniu wiórów materiału z trudno dostępnych miejsc.

Odkurzacz przemysłowy jest stosowany do wyczyszczenia maszyny po każdym dniu pracy. Odkurzacz powinien być przystosowany do pracy z wilgotnymi i mocno zabrudzonymi odpadami.

Okulary ochronne i nauszniki zabezpieczą wzrok oraz słuch operatora.