4 mity związane z prototypowaniem

Prototypy są użyteczne w wielu rodzajach przemysłu a w ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost popularności tworzenia prototypów obszarach nowych technologii. Prototyp może być wykorzystany do zaprezentowania koncepcji nowego rozwiązania, sprawdzenia nowo wymyślonych rozwiązań lub przetestowania modyfikacji obecnie tworzonego produktu. Mimo to ciągle istnieje grupa inżynierów, którzy uważają, że prototyp to tylko strata pieniędzy i nic niewnosząca do produkcji gałąź przemysłu. Poniżej prezentujemy 4 mity związane z wytwarzaniem prototypów.

Długi czas wykonania prototypu

mity związane z tematem prototypowania
Prototyp 3D, Mity związane z prototypami

Jednym z najczęściej podnoszonych argumentów przeciwko wykonywaniu prototypów jest to, że ich wykonanie trwa zbyt długo oraz wpływa na wydłużenie czasu potrzebnego do wdrażania nowego produktu na rynek. W rzeczywistości zlecenie wykonania prototypu do firmy świadczącej usługi frezowania CNC powinno zamknąć temat wykonania prototypu w okolicy 5 dni roboczych, co jest całkowicie akceptowalnym czasem jeśli rozpatrujemy go w kontekście wdrożenia nowego produktu na rynek. W zamian za to otrzymujemy możliwość przetestowania wybranego przez nas rozwiązania, a gdy okaże się, że prototyp ukazuje błędy konstrukcyjne ciągle mamy czas na poprawki wyrobu.

Prototypy frezowane CNC nie są opłacalne cenowo

Klient zlecający wykonanie dużych serii metodą frezowania z tworzyw sztucznych jest przyzwyczajony do niskich cen pojedynczego wyrobu, z jego perspektywy cena prototypu jest kilkukrotnie wyższa niż wykonywanego seryjnie podobnego produktu. Taka sytuacja może wpływać na niechęć do wykonywania prototypów z przekonania, że są one drogie. Z drugiej strony należy docenić wartość którą wnosi prototyp i oszczędności których może dostarczyć. Produkt wykonany fizycznie często w rzeczywistości wygląda inaczej niż na ekranie komputera i chociaż zaprojektowany komputerowo model może być poprawnie,  rzeczywisty wyrób może nie wyglądać dobrze.

Prototyp nie wnosi wartości dodanej do procesu tworzenia wyrobu

Wiele osób uważa, że posiadanie działającego prototypu na spotkaniu inwestorów, konferencji prasowej czy targach nie jest konieczne. Te same własności wyrobu mogą zostać zaprezentowane za pomocą zdjęć lub prezentacji. To prawda, że te metodą są wstanie ukazać zgrubne założenia i pomysł na wyrób aczkolwiek wiele osób preferuję zobaczenie, poczucie prawdziwego obiektu by móc w pełni go zrozumieć i zaakceptować. Z precyzyjnie wykonanym metodą frezowania CNC prototypem jesteśmy wstanie w znacznie łatwiejszy sposób pokazać zalety produktu i przekonać do naszego pomysły decyzyjne osoby.

Prototypy są zbyt techniczne

Faktem jest, że prototyp może być zarówno prosty jak i skomplikowany, wszystko zależy od właściciela produktu i celów które chce osiągnąć. Nie trzeba być technicznym geniuszem, aby wymyślić podstawowy projekt, przedyskutować go, zdecydować z jakich materiałów ma być wykonany. Wystarczy pomysł, pomoc wykwalifikowanego fachowca od obróbki skrawaniem i wszystko będzie dobrze. Bez względu na rodzaj produktu, jaki produkuje Twoja firma, projekt prototypu przyda się w wielu dziedzinach. Od pokazania, w jaki sposób można ulepszyć popularne rozwiązanie, po wymyślenie projektu nowego produktu, który pasuje do istniejącej linii. Prototypy są praktyczne, niedrogie i warte wysiłku. Porozmawiaj z profesjonalistą już dziś i zobacz, co prototyp może zrobić dla Twojej firmy.