Produkcja stempli matryc krok po kroku

Produkcja stempli krok po kroku. Jak wyglądała realizacja matryc dla jednego z naszych klientów?

Zastanawiasz się, jak przebiega praca wewnątrz firmy specjalizującej się w usługach frezowania CNC, modelowania 3D, jak i innej obróbce tworzyw sztucznych oraz metali? Jakie etapy są absolutnie niezbędne, aby od pierwszego zapytania wysłanego przez klienta, przygotować ofertę i wycenę, wstępne projekty, przejść do produkcji, a następnie oddania finalnego i w pełni funkcjonalnego wyrobu gotowego? Jeśli tak – czytaj ten wpis do samego końca!

produkcja stempli i matryc
Stempel wykonany metodą frezowania

W tym artykule pokażemy Ci, jak nasza praca wygląda “od kuchni”, a wykorzystamy do tego jedną z ostatnich realizacji dla klienta, który zamówił u nas specjalistyczne stemple produkcyjne, wykonane z tworzywa sztucznego.

Na czym polegała realizacja?

Klient zgłosił się do nas z potrzebą wykonania specjalnych stempli produkcyjnych, na których powierzchni miały zostać umieszczone różne oznaczenia (cyfry, litery, logotypy, strzałki, a nawet markery).

Jak przebiegała produkcja stempli do matryc?

Ze względu na swoją specyfikę, wszystkie prace zostały podzielone na 8 głównych kroków. Szczegółowy opis każdego z nich, zawarliśmy w dalszej części ten artykułu. Przez jakie etapy musieliśmy przejść, aby w 100 procentach spełnić oczekiwania naszego klienta? Sprawdź!

Krok 1: zgromadzenie wszystkich niezbędnych informacji

W pierwszym etapie wnikliwie zapoznaliśmy się z oczekiwaniami naszego klienta, który przekazał nam szczegółowe informacje na temat zlecenia. Otrzymaliśmy informacje dotyczące między innymi: jego specyfikacji, rozmiarów, wolumenu, a nawet tego, jakie materiały mają być do tego użyte. Otrzymaliśmy również gotowe modele 3D, które zdecydowanie ułatwiły przygotowanie oferty, jak i prowadzenie dalszych prac.

Krok 2: wycena i zaplanowanie działań

Gdy posiadaliśmy już wszystkie niezbędne dane – opracowaliśmy, a następnie przedstawiliśmy szczegółową wycenę. Gdy klient ją zaakceptował – zaczęliśmy planować przebieg całego procesu produkcyjnego.

Krok 3: zakup materiałów

Stemple miały zostać wykonane z tworzywa o nazwie POM-C. Dlatego w celu realizacji usługi zaopatrzyliśmy się w arkusze tego surowca (o wymiarach 1000/2000/20 mm). Gdy już do nas dotarły – rozpoczęliśmy faktyczną realizację.

Krok 4: wstępne przygotowanie elementów do dalszej obróbki

Początkowy etap obróbki polegał na docięciu zakupionych arkuszy do odpowiednich wielkości (wykonaliśmy je za pomocą piły warsztatowej). Zaznaczmy, że stemple miały występować w 3 rozmiarach – i właśnie w taki sposób zostały przygotowane poszczególne elementy. Każde przycięcie zostało robione zgrubnie z zapasem materiału, aby ułatwić dalszą pracę.

Krok 5: docięcie do odpowiednich rozmiarów za pomocą frezarki

Gdy baza do produkcji elementów była już gotowa – stworzyliśmy dedykowany program na frezarkę, który odpowiadał za przycięcie kostek do prawidłowych rozmiarów. Obróbce podlegały wszystkie jej płaszczyzny (zarówno boki, jaki i wierzchnia oraz powierzchnia znajdująca się od spodu). Efektem tego etapu było otrzymanie stempli o gotowych wymiarach – jednak jeszcze bez naniesionego wzoru.

Krok 6: wycięcie właściwego wzoru

Następnie do każdego stempla był generowany inny program, który odpowiadał za naniesienie na jego powierzchnię odpowiednich symboli. Rezultatem naszych działań było wyprodukowanie ponad 150 precyzyjnych stempli (w formie tzw. kostek) o następujących parametrach:

  • głębokość napisów – 5 mm
  • szerokości kostek – od 60 do 150 mm
  • grubości kostek – 20 mm
  • wysokość kostek – od 30 do 80mm

Czas wykonania każdej z nich wynosił około 20 minut (w tym 5 minut zabierało przycięcie kostki do odpowiednich wymiarów zewnętrznych, a pozostałe 15 minut trwało naniesienie właściwych napisów). Dla pewności – każda z kostek została wykonana w kilku egzemplarzach (“na zapas”).

Krok 7: kontrola jakości

Jednak zanim trafiły do ostatecznego odbiorcy, poddawaliśmy je szczegółowym testom mającym na celu sprawdzenie zarówno ewentualnych niedoskonałości, jak i ogólnej zgodności z zamówieniem klienta.

Krok 8: pakowanie i wysyłka

Gdy cała partia pomyślnie przeszła powyższą weryfikację – została bezpiecznie zapakowana, a następnie dostarczona prosto pod wskazany adres.

Szukasz sprawdzonej firmy, której zlecisz wykonanie stempli do matryc lub inne usługi z zakresu frezowania CNC i nie tylko?

Zapraszamy Cię do skorzystania z usług świadczonych przez naszą firmę. Poza tradycyjną obróbką skrawaniem CNC, czy modelowaniem 3D, zapewniamy również cały szereg specjalistycznego wsparcia w zakresie produkcji nawet najbardziej nietypowych i wymagających elementów. Przejdź do kontaktu, aby porozmawiać z naszymi ekspertami i sprawdzić wszystkie nasze możliwości. Jeśli już teraz dysponujesz projektem – wyślij go nam i poczekaj na szczegółową wycenę. Zapewniamy doskonałą jakość, precyzję wykonania oraz szybką realizację – nawet w kilka dni od zamówienia!