Obudowy zalewowe

Obudowy zalewowe wykonywane metodą frezowania CNC

Aplikacje, które użytkowane będą w trudnych warunkach atmosferycznych wymagają odpowiedniego stopnia zabezpieczenia ich układów elektronicznych przed wilgocią i pyłami. Jednym ze sposobów zabezpieczenia układu elektronicznego może być wykonanie dla niego obudowy zalewowej. Ten styl obudowy charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem szczelności i skutecznie izoluje układ elektroniczny od świata zewnętrznego. Przeczytaj ten artykuł by zobaczyć w jaki sposób wykonywane są obudowy zalewowe metodą frezowania CNC.

Projekt obudowy zalewowej

Projekt 3D obudowy zalewowej, które ma zostać stworzona może być autorstwa klienta lub zostać zlecony do wykonania jako część usługi frezowania CNC. Obudowa zlewowa powinna posiadać kilka charakterystycznych cech. Pierwszą cechą powinna być możliwie mała ilość otworów w obudowie. Jeśli obudowa posiada otwory to po montażu elektroniki, ale przed zalaniem żywicą muszą one zostać uszczelnione. Drugą cechą obudowy, o której trzeba pamiętać jest zrobienie szerokich kanałów zalewowych. Często rozwiązuję się to poprzez zostawienie otwartej jednej ściany obudowy. Taka ściana pozwala na bezproblemowe zalanie obudowy żywicą i następnie odpowietrzenie całości.

Wykonanie obudowy zalewowej na frezarce CNC

Obudowa zalewowa wykonana metodą frezowania CNC
Wizualizacja obudowy zalewowej

Wykonanie obudowy zalewowej polega na obróbce litego bloku materiału. Obudowa może zostać wykonana z różnych tworzyw sztucznych takich jak: POM-C, poliamid, teflon itp. Sam proces obróbki obudowy składa się z 2 etapów. W pierwszym etapie operator umieszcza blok materiału w imadle i wykonuje obróbkę z 5 stron. Obrabiane są wszystkie ściany boczne oraz całość wnętrza obudowy. W drugim etapie detal obracany jest o 180 stopni i wykonywana jest dolna powierzchnia zewnętrza obudowy. Cały proces może się zmieniać w zależności od charakterystycznych cech danego kształtu obudowy.

Po zakończeniu procesu frezowania, obudowa zalewowa poddawana jest kontroli wizualnej, mierzone są krytyczne jej wymiary oraz na życzenie klienta może być przeprowadzony test szczelności. Ostatnim krokiem jest spakowanie obudowy w indywidualny woreczek ochronny oraz karton i wysłanie gotowego produktu kurierem do klienta.