Grawerowanie CNC

Co to jest grawerowanie CNC?

Grawerowanie CNC jest jednym z procesów wykonywanych podczas realizacji usługi frezowania CNC. Najczęściej grawerowanie stosowane jest do tworzenia liter, napisów oraz innego typu oznaczeń produktu. Grawer może zostać naniesiony na dowolny rodzaj materiału, jednak rodzaj materiału będzie miał wpływ na widoczność tworzonego napisu. 3 osiowa frezarka CNC wykonuje jedynie grawerowanie na powierzchni płaskiej, a do prawidłowo wykonanego grawerowania powierzchni kulistej wymagana jest obrabiarka 5 osiowa.

Jak przygotować projekt grawerowania?

Istnieje kilka metod naniesienia informacji o grawerze, który ma zostać wykonany na frezowanym CNC wyrobie. Pierwszą metodą jest adnotacja na dokumentacji 2D dostarczonej do modelu 3D. W takiej dokumentacji musi być sprecyzowane miejsce przeznaczone pod grawer i jego treść. Dodatkowo dokumentacja 2D może być rozszerzona o pożądaną czcionkę grawera i jego wielkość. W przypadku braku tych informacji, firma realizująca usługę np. frezowania tworzyw sztucznych wykona grawer domyślną dla swojego oprogramowania czcionką. Drugą metodą zawarcia grawera w projekcie 3D jest jego dołączenie do bryły modelu 3D. W tym przypadku projektant powinien wyciąć napis na prawidłową głębokość, dostosowaną do używanego do obróbki freza. Projektant musi również pamiętać o prawidłowym kącie zbieżności ścianek gdyż grawerowanie wykonujemy najczęściej frezami ostrymi lub kulistymi. Trzecia metoda, która umożliwi wykonanie grawera polega na dodaniu do modelu 3D szkicu z potrzebnym do wykonania napisem, ale jego nie wycinanie. Na podstawie szkicu, operator frezarki CNC będzie wstanie wykonać precyzyjny grawer.

Jakimi frezami wykonywany jest grawer CNC?

Grawerowanie CNC
Grawerowanie CNC

Grawer 2D może zostać wykonany jednym z 3 rodzajów frezów. Frezem ostrym, kulistym lub płaskim. To który frez zostanie użyty zależy od oczekiwanego efektu końcowego. Frez ostry to rodzaj narzędzia który w miejscu obróbki ma stożek, więc wykonany nim grawer będzie w przekroju posiadał kształt litery V. Frez kulisty, jak sama nazwa wskazuje w przekroju pozwoli na otrzymanie kształtu dolnej połowy kuli. Frez płaski wykona napis, który w przekroju będzie miał wygląd prostokąta.

Na jaką głębokość wykonać grawerowanie CNC by było dobrze widoczne

Największy wpływ na widoczność stworzonego napisu ma rodzaj materiału na którym został wykonany grawer. Dla przykładu grawer wykonany podczas frezowania CNC aluminium lub innych metali będzie bardziej widoczny niż taki sam grawer wykonany na tworzywach typu POM-C lub PE-1000. Grawer dobrze widoczny będzie również na przezroczystej plexi lub poliwęglanie. Głębokość grawerowania będzie miała wpływ na grubość kreski grawera (przy frezie ostrym), im większa głębokość obróbki tym grubsza kreska napisu.

Jakiego rodzaju grawerowanie wykonujemy?

Obecnie wykonujemy grawerowanie 2D oraz 3D na powierzchniach płaskich. Do jego wykonania wykorzystujemy 3 osiową frezarkę CNC. Nie wykonujemy grawerowania laserem oraz na powierzchniach 3D.