Frezowanie POM-C

Frezowanie materiału POM-C

POM-C jest to jeden z najczęściej obrabianych na frezarkach CNC tworzyw sztucznych. Jego popularność wynika z bardzo dobrych własności obróbczych i fizycznych. POM-C jest materiałem jednym z najłatwiejszych jeśli chodzi o obróbkę skrawaniem. Materiał ten wybacza błędy w ścieżce narzędzia, błędnie ustawione posuwy i nieprawidłowe obroty wrzeciona. To wszystko sprawia, że jest chętnie używany przez firmy świadczące usługi frezowania CNC.

Materiał POM-C właściwości fizyczne

Materiał POM-C dostępny jest w sprzedaży w postaci płyt i wałków w różnych wymiarach. Typowo POM-C posiada kolor biały lub czarny. Trudno dostępne są inne kolory. POM-C charakteryzuje się dopuszczeniem do kontaktu z żywnością i niższą niż poliamid chłonnością wilgoci. Gęstość tego materiału to 1,42 g-cm3 więc POM-C nie unosi się na wodzie. Wysłużenie przy zerwaniu jest na poziomie 40%. POM jest odporny na temperaturę w zakresie do 105 stopni Celsjusza, a jego temperatura topnienia wynosi 160 stopni.

Obróbka POM-C na frezarce CNC

Frezowanie POM-C
Frezowanie POM-C

Materiał POM-C może być z powodzeniem obrabiany na frezarkach oraz tokarkach CNC. Podczas obróbki materiał nie topi się i nie ciągnie. Można stosować chłodzenie powietrzem chociaż nie jest ono wymagane. Z racji tego, że POM-C jest tworzywem sztucznym o niezbyt dużej twardości poddaje się ono naciskowi freza co może prowadzić do odchyłek względem pożądanych wymiarów. Wyrób wykonany z POM-C powinien się mieścić w tolerancjach 0.1mm na 100mm. Ciaśniejsze tolerancje mogą wymagać znacznej uwagi w doborze parametrów frezowania tego tworzywa sztucznego. Minimalna szerokość ścianki wolnostojącej nie powinna być mniejsza niż 0.8mm a minimalna grubość płaszczyzny to 1mm. Podczas obróbki POM-C z powodzeniem można używać ruchów maszyny w zakresie 600 – 1500mm/min dla freza o średnicy 6mm i obrotach wrzeciona na poziomie 15000 RPM.