Frezowane cnc akcesoria pcb

Akcesoria do pcb wykonywane metodą frezowania

Nowoczesne urządzenia wymagają od projektanta połączenia ze sobą wielu dziedzin nauki w tym elektroniki i mechaniki. Układy elektroniczne muszą współgrać z nowoczesnym wzornictwem, myślą projektantów mechaniki i gustami klientów. Płytki pcb przez to coraz częściej nie mają kształtu popularnego prostokąta, ale skomplikowaną geometrie, dopasowaną do wymagań produktu. To wszystko wymaga od projektanta pcb dodatkowych umiejętności związanych z warunkami pracy zależnymi od umiejscowienia układu elektronicznego w docelowym urządzeniu.

Specyficzne warunki pracy układu elektronicznego mogą wymagać by miał on nieregularne kształty, otwory w nietypowych miejscach i działał w polu zakłóceń innych urządzeń, przez to często wymagane jest wykonanie dodatkowego oprzyrządowania zapewniającego odpowiednią izolacje i odstęp układu elektronicznego od pozostałych podzespołów.

Wykonanie oprzyrządowania do pcb zapewniającego odpowiednie parametry może zostać zlecone do zewnętrznej firmy i wykonane jako usługa frezowania CNC. Firmy świadczące usługi obróbki skrawaniem są wstanie wykonać elementy idealnie dopasowane do kształtu i wymagań układu elektronicznego. Na podstawie formatu pliku .dxf lub .step możliwe jest odtworzenie kształtu pcb i wykonanie dokładnie nieodwzorowującego izolatora, dystansu czy bariery.

izolator pcb frezowany
Wizualizacja podkładki pod pcb

Wizualizacja podkładki pod pcb zapewniającej izolacje układu elektronicznego od metalowych elementów obudowy. Model 3D został stworzony na podstawie przesłanych przez twórce układu elektronicznego plików .step. Projektant modelu 3D pod przyszłą usługę frezowania CNC ma pełną dowolność edycji kształtów odczytanych z pliku projektu do tworzenia pcb przez co może wprowadzić dodatkowe bariery zapewniające odpowiednią izolacje układu elektronicznego.

płytka pcb oraz izolator dopasowany kształtem
Płytki PCB oraz izolatory

Podkładki wykonane z materiału HIPS – usługa frezowania tworzyw sztucznych. Podkładka o grubości 1mm i kształtem dopasowana do wymiarów pcb. Wymiary podkładki hips i pcb: 35mm x 45mm. Otwory umożliwiające przełożenie przewodów (w centralnej części frezowanego CNC elementu ) maja średnice: 14 i 15mm. Dodatkowo wykonane zostały otwory technologiczne umożliwiające montaż śrubkami 3mm.

podkładka pod pcb z materiału hips
Podkładka pod PCB wykonana z materiału HIPS
dystans pod PCB wykonany metodą frezowania CNC
Dystans dopasowany kształtem do PCB