Części eksploatacyjne do maszyn wykonywane metodą frezowania CNC
Utrzymanie dobrej kondycji maszyny przemysłowej jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na stabilność jej pracy. Każda maszyna ma określoną listę przeglądów i podzespołów wymagających cyklicznych konserwacji lub wymiany. Elementy eksploatacyjne maszyny powinny być wymieniane zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Nie zawsze jednak jest możliwość użycia części eksploatacyjnej pochodzącej bezpośrednio z magazynu producenta. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi frezowania CNC i wykonanie własnych części zamiennych maszyny. Frezowana CNC część może zostać wykonana na podstawie dostępnych elementów zamiennych maszyny lub zaprojektowana od zera, ponadto część może zostać zmodyfikowana wyposażając maszynę w nowe funkcje.
Jakie części maszyn można frezować CNC?
Frezarka CNC, dzięki komputerowo sterowanej ścieżce narzędzia potrafi w bardzo dokładny sposób wykonać zaplanowany detal. To sprawia, że części zamienne wykonane metodą frezowania CNC doskonale sprawdzą się jako podzespoły maszyn przemysłowych.
Najczęściej na frezarce CNC wykonywane są różnego rodzaju chwytaki do robotów przemysłowych, uchwyty do magazynów narzędzi, koła zębate czy rolki elementów transportowych. Zakres i rodzaj części zamiennych będzie definiowany przez charakterystyczne cechy danej maszyny przemysłowej.
Frezarka CNC jest wstanie wykonać elementy z różnych tworzyw sztucznych (poliwęglan, POM-C, PE, ABS, DIBOND, teflon itp) oraz metali.
Jak stworzyć projekt części eksploatacyjnej do maszyny przemysłowej?
Frezarka CNC do wykonania wyrobu posługuje się Gkodem. Jest to cyfrowy zapis pozycji, po których porusza się narzędzie w celu wycięcia gotowego ksztaltu. Gkod jest generowany na podstawie cyfrowego modelu 3D. Dlatego do wykonania detalu na frezarce CNC niezbędny jest poprawny plik modelu 3D.
Model 3D wyrobu można zdobyć na kilka sposobów. Często producenci maszyn przemysłowych, na swoich stronach udostępniają modele 3D części eksploatacyjnych, które można wykorzystać do pracy na frezarce CNC. Kolejną metodą jest skorzystanie z banku modeli 3D. W Internecie jest wiele stron posiadających biblioteki modeli 3D do pobrania. Ostatnią metodą jest zlecenie wykonania modelu 3D do firmy zajmującej się projektowaniem takich modeli. Plik modelu w takiej sytuacji może zostać wykonany na podstawie wytycznych lub rzeczywistego wyrobu.
Przykład wykonania części zamiennej do magazynu narzędzi CNC
Poniższy film prezentuje wykonanie uchwytu do magazynu narzędzi z materiału PE500. Blok materiału zamontowany jest w imadle. W pierwszej operacji frezarka CNC wykonuje planowanie materiału, a następnie przechodzi do obróbki detalu. Frezowanie CNC tworzywa odbywa się frezami o średnicy 6 i 3mm. W ostatniej fazie obróbki, materiał obracany jest o 180 i naddatek odcinany. W wykonywanym uchwycie magazynu narzędzi wykonane są ponadto otwory mocujące i dodatkowy kształt ułatwiający mocowanie uchwytu w maszynie.