Co to jest frezowanie cnc na czym polega

Co to jest frezowanie CNC? Na czym polega usługa frezowania?

Jesteś przedstawicielem firmy produkcyjnej i właśnie “rozglądasz się” za nowymi rozwiązaniami, które ułatwią i przyspieszą wybrane procesy w Twoim przedsiębiorstwie? Interesujesz się nowymi technologiami i chcesz rozwijać się w tym zakresie? A może po prostu jesteś głodny wiedzy i zwyczajnie chcesz dowiedzieć się, co to takiego to całe frezowanie CNC? Bez względu na powód, dla którego odwiedziłeś tę stronę – jesteśmy przekonani, że znajdziesz tu wiele wartościowych informacji. Zapoznaj się z dalszą częścią tego artykułu i dowiedz się wszystkiego na temat komputerowej obróbki skrawaniem. Czym jest, na czym polega, jakie są rodzaje oraz dlaczego warto postawić na frezowanie CNC?

Na czym polega frezowanie CNC?

Frezowanie CNC to jedna z metod wykorzystywanych do obróbki różnych materiałów. Określenie CNC pochodzi od angielskiej nazwy Computerized Numerical Control i oznacza po prostu komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. W praktyce proces frezowania CNC to nic innego, jak dokonywanie modyfikacji określonych materiałów (ich kształtu, rozmiaru, formatu itp.) za pomocą odpowiedniej maszyny – sterowanej przez właściwy program. Można to opisać w 3 prostych krokach:

 1. We frezarce umieszcza się materiał, który pozostaje nieruchomy.
 2. Specjalne ostrza wykonują ruch obrotowy, który pozwala na sukcesywne ścinanie kolejnych warstw materiału.
 3. Na koniec materiał uzyskuje określony kształt oraz format.

Takie podejście umożliwia prowadzenie stałej, precyzyjnej, zautomatyzowanej oraz bardzo powtarzalnej produkcji konkretnych elementów.

W czym można frezować? Przykłady materiałów.

co to jest frezowanie cnc
Co to jest frezowanie CNC?

Choć do najczęściej obrabianych materiałów zdecydowanie zalicza się wszelkiego rodzaju metale (w tym zwłaszcza stal oraz aluminium), usługi frezowania CNC mają znacznie szersze zastosowanie. Przy użyciu odpowiednio dobranych i skonfigurowanych maszyn, z powodzeniem można frezować również elementy z drewna, a nawet takie wykonane z tworzywa sztucznego.

Zastosowanie frezowania, czyli w jakim celu wykorzystuje się takie usługi?

Ogromne możliwości oferowane przez obróbkę skrawaniem sprawiają, że tego typu działania można wykorzystywać na wiele sposobów. Z jednej strony frezowanie CNC stanowi doskonały sposób produkcji wszelkiego rodzaju prototypów. Wszystko przez to, że nie wymaga angażowania wielu specjalistów czy organizowania całych linii produkcyjnych. W tym obszarze wystarczy odpowiedni projekt, frezarka oraz specjalista, który ją obsłuży. Naturalnie ten rodzaj pracy z materiałem jest wykorzystywany również w produkcji seryjnej – na małą, jak i całkiem dużą skalę. Z dobrodziejstw frezowania korzystają firmy produkujące małe i średnie elementy oraz przedsiębiorstwa zajmujące się mniejszymi (ilościowo) – gabarytowymi realizacjami. W tym miejscu warto również wspomnieć o ich zastosowaniu w produkcji masowej. Frezarki z powodzeniem mogą być wykorzystywane do wytwarzania część zamiennych, elementów maszyn, jak i mnóstwo innych produktów – produkowanych w dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy egzemplarzy. W ten oto sposób usługi frezowania CNC znajdują swoje zastosowanie w licznych branżach: przemysłowej, chemicznej, a nawet spożywczej.

Rodzaje frezowania CNC – jakie wyróżniamy?

Do najpopularniejszych typów frezowania zaliczamy:

 • Czołowe, w którym narzędzie skrawające znajduje się prostopadle do frezowanego elementu.
 • Walcowe (obwodowe), w którym narzędzie skrawające znajduje się równolegle do frezowanego elementu.
 • Skośne, w którym narzędzie skrawające znajduje się pod odpowiednim kątem względem frezowanego elementu.
 • Swobodne, które polega na obróbce elementu z 1 strony.
 • Niepełne, które polega na obróbce elementu z 2 stron.
 • Pełne, które obrabia elementy aż z 3 stron.

Ile kosztuje frezowanie CNC?

Na tak postawione pytanie bardzo trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko przez fakt, iż dokładne ceny związane z usługami frezowania CNC zależą od kilku czynników. Podczas przygotowywania szczegółowych kosztorysów bierze się bowiem pod uwagę takie elementy, jak:

 • Rodzaj materiału, czyli czy jest to stal, aluminium, drewno, tworzywo sztuczne lub inny surowiec.
 • Kształt oraz rozmiar, czyli dokładny projekt elementu, który ma powstać w wyniku frezowania.
 • Wielkość zlecenia, czyli ile elementów zostanie poddane takiej obróbce.

Innymi aspektami, które mogą mieć wpływ na finalną cenę, są: termin realizacji oraz usługi dodatkowe (np. zamówienie projektu).

Korzyści wynikające z frezowania CNC

Do głównych zalet zaliczamy:

 • Wysoki poziom precyzji, dzięki któremu frezowanie CNC pozwala na doskonałe odwzorowanie projektu, a co za tym idzie – zapewnienie idealnej powtarzalności każdego obrabianego elementu.
 • Pełna elastyczność, która sprawia, że obróbka skrawaniem ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Wystarczy przygotować projekt i skonfigurować urządzenie, a w kilka chwil będzie gotowe do frezowania nowych elementów.
 • Oszczędność czasu i pieniędzy, dzięki pełnej automatyzacji oraz wyjątkowej precyzji, frezowanie CNC pozwala na znaczne przyspieszenie procesów produkcyjnych. Co równie ważne – jest także istotnym czynnikiem ograniczającym zużycie poszczególnych surowców.

Wszystkie te aspekty prowadzą do głównej korzyści, która dla zdecydowanej większości firm i zatrudnionych w nich specjalistów, powinna być najważniejsza. Otóż automatyzacja, powtarzalność oraz precyzja sprawiają, że frezowanie CNC zapewnia jeszcze większe bezpieczeństwo. Minimalizuje udział czynnika ludzkiego, a także ogranicza prawdopodobieństwo wystąpienia ewentualnych błędów.

Szukasz sprawdzonej firmy, której zlecisz wykonanie frezowania CNC?

Poznaj nasze usługi frezowania, w ramach których specjalizujemy się w obróbce aluminium oraz tworzyw sztucznych. Do tego celu wykorzystujemy nowoczesną frezerkę. Skontaktuj się z nami i prześlij swój projekt, aby otrzymać szczegółową wycenę zlecenia. Jeżeli zdecydujesz się na współpracę z nami – usługa zostanie wykonana nawet w kilka dni.