Frezowanie tworzyw antystatycznych: co to jest, jak przebiega, dlaczego warto?
Szukasz sprawdzonych rozwiązań technologicznych, które zabezpieczą Twoje linie produkcyjne i umożliwią sprawne wytwarzanie elektroniki – bez obaw o jej uszkodzenie czy przestoje w całym procesie? Odpowiedź na Twoje potrzeby mogą stanowić elementy wykonane z antystatycznego tworzywa, które ochronią urządzenia przed wyładowaniami, powstawianiem spięć, a w konsekwencji – przed zniszczeniem elektronicznych podzespołów.
Jednak, aby tego rodzaju surowiec był w pełni zdatny do użytku, najpierw należy go poddać odpowiednim procesom przetwórczym – uwzględniającym zarówno profesjonalny projekt, jak i docelową obróbkę, czyli frezowanie CNC.
Chcesz sprawdzić, czym charakteryzują się takie tworzywa oraz jak przebiega proces ich frezowania? Wszystkiego dowiesz się z dalszej części tego artykułu.
Czym są tworzywa antystatyczne? W jakich obszarach sprawdzają się najlepiej?
Tworzywa antystatyczne to materiały, które pozwalają skutecznie zapobiegać gromadzeniu się ładunków elektrycznych na komponentach oraz poszczególnych urządzeniach. Pozostają neutralne w kontakcie z elektroniką, dzięki czemu zabezpieczają ją przed ewentualnymi przepięciami, a w konsekwencji – minimalizują ryzyko uszkodzenia – zarówno poszczególnych części, jak i gotowych urządzeń.
To właśnie te cechy antystatyczne powodują, że tego rodzaju tworzywa są chętnie wykorzystywane, chociażby do tworzenia konstrukcji oraz elementów oprzyrządowania wykorzystywanego na liniach produkujących układy elektroniczne.
Rodzaje tworzyw stosowanych w produkcji. Jakie wyróżniamy?
Do tego celu najczęściej wykorzystuje się dwa rodzaje materiałów:
- Antystatyczny PE1000, który stanowi zmodyfikowaną formę klasycznego polietylenu. Stanowi atrakcyjne cenowo, a także przystępne z uwagi na parametry, rozwiązanie dla wielu branż.
- Antystatyczny POM C, który z kolei jest zmodyfikowaną formą tradycyjnego poliacetalu. Oferuje doskonałe parametry użytkowe, przy jednocześnie bardzo wysokiej wytrzymałości. Jest przy to także odrobinę droższy.
Frezowanie tworzyw antystatycznych – krok po kroku. Jak to wygląda w praktyce?
Tworzywa charakteryzujące się działaniem antystatycznym są bardzo przydatne, ale jednocześnie bywają też wyjątkowo wymagające. Główne wyzwanie stanowi ich umiejętna obróbka (czyli frezowanie), która wymaga nie tylko posiadania odpowiedniego zaplecza technicznego, ale przede wszystkim – kwalifikacji.
W tym procesie w szczególności liczy się bowiem wiedza oraz wysokie kompetencje osób, które zdają sobie sprawę, w jaki sposób należy obchodzić się z tym materiałem.
W ramach naszej działalności odpowiadamy za cały proces przygotowania oraz dostarczenia gotowych komponentów wykonanych z tworzywa antystatycznego. Korzystając z naszych usług możesz więc liczyć na pomoc w zakresie:
- Profesjonalnego projektu – najpierw przygotowujemy szczegółowe rysunki, które uwzględniają wszystkie kluczowe aspekty Twojego przedsięwzięcia.
- Szczegółowych testów – w kolejnej fazie opracowujemy prototypy, które pozwalają sprawdzić najważniejsze parametry i upewnić się, że produkt, który finalnie otrzymasz, będzie w 100% zgodny z Twoimi oczekiwaniami.
- Jednorodnej produkcji – przystępujemy do seryjnego frezowania, którego efektem są w pełni powtarzalne elementy z tworzywa antystatycznego.
- Szybkiej dostawie -na koniec całe Twoje zamówienie zostaje zabezpieczone i zapakowane. Możesz je odebrać osobiście w naszej firmie lub zamówić z dostawą prosto pod wskazany adres.
Dlaczego warto frezować antystatyczne tworzywa w naszej firmie? Zalety współpracy.
W naszej działalności zwracamy uwagę na 3 główne filary, które finalnie decydują nie tylko o jakości wyborów, ale przede wszystkim – zadowoleniu naszych klientów. Zaliczamy do nich:
- Kompleksowość – w ramach naszych usług zapewniamy Ci pełne wsparcie. Odpowiadamy za projekt, testy, a następnie – frezowanie i dostarczenie Ci gotowych komponentów – w ilości, której potrzebujesz.
- Precyzja i powtarzalność -posiadamy nowoczesny park maszynowy, a przede wszystkim – wieloletnie i bogate doświadczenie. To dzięki nim zyskasz pewność, że każdy element będzie taki sam i w pełni zgodny z zaakceptowanym wcześniej projektem.
- Merytoryczne i praktyczne wsparcie – pozostajemy do Twojej dyspozycji przez cały czas i na każdym etapie współpracy.
Szukasz fachowego wsparcia przy frezowaniu elementów z tworzywa antystatycznego?
Przejdź do kontaktu, aby poznać szczegóły i uzyskać szybką oraz bezpłatną wycenę wszystkich prac. Nasi eksperci odpowiedzą zarówno za projekt, przygotowanie, jak i przeprowadzenie całego procesu frezowania. Pamiętaj, że poza tego typu tworzywami, z powodzeniem radzimy sobie również z obróbką klasycznych tworzyw sztucznych, a także aluminium.
Przykład obróbki tworzywa antystatycznego PE1000
Poniższy film pokazuje obróbkę tworzywa sztucznego PE1000 w wersji antystatycznej. Wykonywany jest uchwyt pozwalający na bezpieczny transport płytki PCB po między kolejnymi procesami lutowania. Uchwyt dopasowany jest kształtem do wymiarów układu elektronicznego i uwzględnia oprócz samych wymiarów PCB, również pozycje i wielkość złącz.